niedziela, 13 kwietnia 2014

Co należy zabrać na górską wyprawę?

Cześć wszystkim! 

Większość z was dobrze wie jak przygotować się do wyprawy w góry. Są jednak i tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami i to do nich skierowany jest dzisiejszy post. 

 

Piesza turystyka górska posiada wiele atutów, jednak dla mniej wprawnych lub początkujących turystów, może okazać się nie lada wyzwaniem, a w ostateczności - skończyć się nie tylko w przykry sposób, ale nawet i tragicznie. Z tego powodu postanowiłam napisać wam o podstawowych rzeczach,w  które powinniśmy zaopatrzyć nasz plecak przed wyprawą w góry.



Pierwszą rzeczą jest mapa. Osoby początkujące w górskich wędrówkach, nie znające specyfiki gór i określonych szlaków górskich, koniecznie muszą się w nią zaopatrzyć. Zanim wyruszymy w góry powinniśmy dokładnie przygotować sobie całą trasę naszej wycieczki. Zaczerpnąć informacji, które są nam potrzebne.
Pamiętajcie także, aby przed wyjściem na szlak zapisać sobie numer do GOPR, który (jeśli doszłoby do jakiegoś wypadku) będzie nam niezbędny. 


Pamiętajcie także o odpowiednim obuwiu i odzieży.
Od właściwego obuwia zależy nie tylko komfort podczas wędrówki, ale również zdrowie, a w niejednym przypadku także i życie. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale pomimo to na szlakach widziałam już wiele osób, które wędrowały w trampkach, a nawet w sandałach! Wielu ludzi myśli, że skoro jest piękna pogoda i wysoka temperatura to można założyć "lżejsze" obuwie. Nic bardziej mylnego. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Sama nieraz miałam okazję się o tym przekonać. Pamiętajcie, że buty powinny zapewnić naszym nogom stabilność, dobrą przyczepność do podłoża, być wygodnie i nieprzemakalne. Dobrze, aby miały twardą podeszwę, ponieważ miękka o wiele bardziej przenosi na stopy nierówności terenu, co powoduje dyskomfort i ból.


 Ważnym elementem jest także nasz ubiór. Nawet jeśli pogoda, na niebie świeci piękne słońce, a temperatura sięga 30 stopniom, zabierzcie do swojego plecaka ciepły sweter, kurtkę przeciwdeszczową, rękawiczki i czapkę. Warunki pogodowe w górach zmieniają się diametralnie! Pamiętaj także o tym, że w wyższych partiach gór, temperatura będzie znacznie niższa niż na dole.  


Nie zapomnijcie także o prowiancie.
W górach zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapasy jedzenia i wody, dzięki którym unikniemy utraty sił, wyziębienia organizmu i odwodnienia. Do plecaka warto ze sobą zabrać kanapki, wodę, czekoladę czy jakieś suche przekąski np. orzechy.

Wybierając się w góry powinniśmy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy ( z zapisanym numerem do GOPR), latarkę, apteczkę, a także zapałki.

Flora i fauna Tatr

Witajcie!

Dzisiejszy post dotyczyć będzie zwierząt i roślin, które możemy spotkać w Tatrzańskim Parku Narodowym.


        W Tarach układ roślinności ma charakter piętrowy:

  • do 1000 m n.p.m. rozciąga się strefa uprawiana przez człowieka,
  • do około 1200-1250 m n.p.m. ciągnie się pasmo lasów reglowych, w których dominuje świerk, z domieszką buku i jodły,
  • regiel górny (do 1550 m n.p.m.), gdzie rosną głównie świerki, w górnych partiach lasu pojawia się limba – ozdoba Tatr.
  • na wysokości 1550-1800 m n.p.m. znajduje się piętro kosodrzewiny,
  • do 2300 m n.p.m piętro łąk wysokogórskich, zwanych halami,
  • powyżej hal rozciąga się strefa skalistych turni.
 
Widok na Kopę Kondracką


Wśród najbardziej charakterystycznych okazów flory tatrzańskie wymienić należy: krokusy, żółte pełniki (nazywane różami górskimi), szarotki, różnego rodzaju goryczki i lilie. Wszystkie rośliny w Tatrach są pod ochroną, niewolno ich niszczyć, ani zrywać.


Krokus
Kaczeniec ( Knieć błotna)
Goryczka wiosenna
Jeżeli chodzi o zwierzęta, to próżno szukać tu dzikich gatunków ssaków czy oryginalnych okazów fauny. Wiosną na łąkach można spotkać zające, zaś w pobliżu lasów sarny, jelenie, lisy, dziki, łosie, w ostatnich latach coraz częściej słyszy się o pojawiających się na przedpolu Tatr wilkach i niedźwiedziach. Żyją tu także kozice, świstaki, wiewiórki (w przeciwieństwie do wiewiórek “nizinnych” mają ciemne, niemal czarne futerko). W świecie ptaków króluje tu orzeł przedni, cietrzewie, głuszce, pomurniki i orzechówki.


Kozica tatrzańska
Świstak tatrzański
Wiewiórka górska

O wszystkim i o niczym

Podstawowe informacje o Tatrach

 Tatry to najwyższe pasmo w Łańcuchu Karpat.


Leżą w Łańcuchu Tatrzańskim w Centralnych Karpatach Zachodnich. 

Główna grań Tatr przebiega od Huciańskiej Przełęczy  na zachodzie do Ździarskiej Przełęczy na wschodzie. Z Tatrami sąsiadują cztery kotliny: Podhale, Spisz, Liptów i Orawa. W Tatrach występują liczne jaskinie (jest ich ponad 250), z których największa to Jaskinia Śnieżna.
Powierzchnia Tatr liczy 785 km², z czego tylko 22% leży w granicach Polski. Reszta terenów przypada Słowacji.


Mało jest osób, którym udało się wejść na wszystkie szczyty Tatr. Biorąc pod uwagę, że na niektóre szczyty prowadzi po kilka szlaków przejście ich wszystkich wydaje się to być zajęciem na długie lata. Przez ostatnie lata jeździłam w Tatry i pomimo wielu szczytów jakie udało mi się zdobyć, dużo mi jeszcze pozostało do zobaczenia. Do najczęściej uczęszczanych i najbardziej popularnych szlaków górskich w Tatrach Wysokich zalicza się m.in : Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska, Dolina Strążyńska, Morskie Oko czy Dolina Pięciu Staw.

MORSKIE OKO
ORLA PERĆ

Filmik o Tatrach: Przelot nad Tatrami

środa, 9 kwietnia 2014

Zanim wyruszysz w góry

Dekalog turysty w górach

10 praktycznych porad dla każdego, kto zamierza wyruszyć w góry.

 

1. Oceń swoje możliwości 

Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.

 

 

2.  Bądź przygotowany 

Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk i miejscowej ludności.


 

3. Uważaj na pogodę

W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, dlatego niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.

 

4. Poinformuj innych o swoich planach

Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinę powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.



5. Nie spiesz się

Szybkość poruszania dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. "Pożeranie kilometrów" prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.


6. Bądź ostrożny

Uważaj na każdy krok - upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj z oznakowanego szlaku - jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.

 

7. Nie strącaj kamieni

Strącając kamienie narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.


8. Nie bój się zawrócić

Decyzja o zawróceniu z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócić, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.



9. Szanuj przyrodę

Nie hałasuj w górach, bo jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury. 


 10. Nie panikuj

 Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieka. Przyjętym w górach sygnałem wezwij pomoc GOPR.



Stosując się do powyższych wskazówek, unikniesz zagrożeń, jakie czyhają na Ciebie na szlakach. Pamiętaj, aby w górach zachować spokój i zdrowy rozsądek!

wtorek, 8 kwietnia 2014

5 najwyższych szczytów Polski


Dzisiejszy post poświęcony jest najwyższym szczytom Polski. Wszystkie z nich leżą w Tatrach, które z kolei są najwyższym pasmem górskim w całych Karpatach.


  5 najwyższych szczytów Polski


Nazwa szczytu Wysokość Galeria
1. Rysy 1499 m.n.p.m
2. Mięguszowiecki Szczyt Wielki 2438 m.n.p.m
 3. Niżne Rysy  2430 m.n.p.m.
4. Mięguszowiecki Szczyt Czarny  2410 m.n.p.m.
  5. Mięguszowiecki Szczyt Pośredni    2393 m.n.p.m.  

Zakochana w górach

 

O mnie i o blogu 

 

Witaj!
  Nazywam się Natalia i od lat jestem zakochana w polskich górach.
 Już jako małe dziecko uwielbiałam wędrować po górach. Kocham wypoczywać na łonie natury i podziwiać niecodzienne, zapierające dech w piersiach widoki. Ze wszystkich pasm górskich najbardziej lubię Tatry, które są dla mnie najciekawsze i najbardziej tajemnicze. To właśnie w Tatrach znajdują się najwyższe szczyty Polski m.in Rysy, Mięguszowickie Szczyty, Świnica czy Kasprowy Wierch. Niewątpliwie wielkość tych gór oraz potęga jaka w nich tkwi, przyciąga turystów z całej Europy. Dla mnie góry to nie tylko piękne widoki, ale także możliwość pokonania własnych słabości. To miejsce, w którym możesz przeżyć przygodę swojego życia.


Widok na Morskie Oko

Na moim blogu chciałabym przekazać wam całą moją wiedzę dotyczącą gór oraz zachęcić was do górskich wędrówek i podziwiania naszego pięknego polskiego górskiego krajobrazu.